Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract

 ›  › Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract

Magdalena Gos

Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract

Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract

W dzisiejszym moim poście zajmę umową najmu. Gro nieporozumień i problemów rodzi się właśnie z niepełnej informacji dotyczących prawa najmu.

Mogą być nasypujące możliwości wynajmu nieruchomości w Irlandii: od agencji (pośrednik) oraz od właściciela nieruchomości. W obydwu sytuacjach strona która jest właścicielem nieruchomości musi przedstawić swój PPS numer (jest to odpowiednik numeru ewidencyjnego w Polsce) oraz adres swojego miejsca zamieszkania. Wszystkie te informacje powinny być zawarte na pierwszych stronach kontraktu. W kontrakcie muszą być umieszczone takie informacji jak długość kontraktu (wyrażona w latach lub miesiącach) oraz wysokość czynszu, a także czy w czynszu zawierają się tzw. media (gaz, prąd itd.), ilość rzeczy które są w mieszkaniu i stanowią własność właściciela nieruchomości itp.

Zasada jest że właściciel nieruchomości czy też agencja pobiera kaucje która z regóy wynosi równowartość miesięcznego czynszu. W umowie powinno być wyraźnie napisane w jakiej sytuacji owy depozyt przepadnie lub też zostanie zwrócony. Przyjęte jest że depozyt nie jest zwracany jeśli wynajmujący zerwie kontrakt przed umówionym terminem. Zawsze jest jednak pole do negocjacji. Dość często jest praktykowana forma szukania kogoś na swoje miejsce. Polega to na tym że jeśli dana osoba się wyprowadza i znajdzie kogoś na swoje miejsce to depozyt nie przepada. Jednak trzeba o tym poinformować właściciela nieruchomości. Właściciel nieruchomości powinien prowadzić książeczkę wynajmu (rent books), wszystkie operacje pieniężne powinny być właśnie tam zapisywane. Do obowiązków właściciela należy utrzymywanie nieruchomości w takich stanie który gwarantuje godne warunki mieszkania. Do obowiązków najemcy należy utrzymywanie nieruchomości w stanie takim który odpowiada normalnej eksploatacji nieruchomości. Dla bardziej ciekawych i pragnących więcej wiedzy załączam polskojęzyczne strony w całości poświęcone tej problematyce, a jak wygląda rzeczywistość?

Prawa i obowiązki wynajmującego

Prawa i obowiązki najemcy

Rzeczywistość wygląda tak że właściciele mieszkania są w uprzywilejowanej pozycji i bardzo często ich obowiązki kończą się na co miesięcznym otrzymywaniu pieniędzy od najemcy. Co wówczas gdy nastąpi problem? Należy się zgłosić do tej instytucji i tam szukać pomocy:

I put few link about rental contracts in english, rental contracts, landlords rights and obligations

Private Residential Tenancies Board O’Connell Bridge House Dublin 2 IRELAND Tel: +353 (0)1 6350600 Fax: +353 (0)1 6350601 Homepage: http://www.prtb.ie/ Email: information@prtb.ie

Pozdrawiam serdecznie Robert Polański

Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract Reviewed by on 1 grudnia 2018 .

Kontrakt o wynajem domu, mieszkania – rental contract W dzisiejszym moim poście zajmę umową najmu. Gro nieporozumień i problemów rodzi się właśnie z niepełnej informacji dotyczących prawa najmu. Mogą być nasypujące możliwości wynajmu nieruchomości w Irlandii: od agencji (pośrednik) oraz od właściciela nieruchomości. W obydwu sytuacjach strona która jest właścicielem nieruchomości musi przedstawić swój PPS

ABOUT AUTHOR /