Mojito to tradycyjny kubański napój alkoholowy znany już od XVII wieku. Jest to jeden z najbardziej popularnych long drinków do których używa się rumu. Swą popularność zawdzięcza prostocie jego przyrządzenia oraz ładnym wyglądzie. Z tego powodu większość barów posiada w swojej ofercie właśnie mojito.

Tradycyjne mojito składa się z pięciu składników, są to: rum, limonka, woda gazowana, mięta oraz cukier. Obecnie można nawet spotkać dodawania wódek smakowych zamiast rumu(np. wódka miętowa lub cytrynowa) jednak smak takiego mojito bardzo odbiega od oryginalnego. W niektórych obszarach Kuby dolewa się nalewki z angostury.

Jak zrobić Mojito?

  • 50 ml rumu
  • limonka
  • 4-12 liści mięty
  • 10 ml syropu cukrowego lub łyżka cukru pudru
  • woda gazowana oraz kruszony lód

Najlepszym rozwiązaniem byłby cukier trzcinowy, ale z braku laku może być syrop cukrowy lub cukier puder(szybciej się rozpuści). Do wysokiej szklanki(około 300-350ml) wrzucamy dwa księżyce z limonki zalewamy syropem lub cukrem. Jeśli lubimy smak limonki to może jeszcze trochę wycisnąć soku. Dodajemy garść liści mięty. Możemy lekko ją pognieść, ale nie za mocno bo może wydzielać się z niej gorzki smak. Na mięte dodajemy kruszony lód oraz zalewamy 50ml rumu. Bierzemy teraz łyżkę i delikatnie mieszamy wszystkie składniki oraz aby cukier się roztopił. Dodajemy trochę kruszonego lodu i zalewamy wodą gazowaną. Można jeszcze lekko pognieść liście mięty słomką, aby uwolnić więcej olejku z liści. Na koniec dekorujemy nasz drink liśćmi mięty lub kawałkiem limonki(ew. skórki). Co do ilości wszystkich składników możemy bez problemu zmieniać ich proporcje aż do uzyskania odpowiedniego smaku. Zamiast woda gazowanej można także próbować dodawać piwa imbirowego.

Mojito w barze

Mojito czy mohito?

Czasami można usłyszeć dziwne poprzekręcany nazwy typu „modżajto” lub „modżito”. Prawidłowa nazwa tego drinka to mojito, a czyta się to „mohito” ze względu na to, że na Kubie używa się języka hiszpańskiego. Nie ma innej nazwy i nie róbcie z siebie kretynów mówiąc do barmana „modżajto”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.