Złóż czynny żal!

 ›  › Złóż czynny żal!

UM Otwocka

Złóż czynny żal!

Złóż czynny żal!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Gdyby jednak w PIT 2012 z jakiegoś powodu przydarzyło się opóźnienie, należy pamiętać, że można uniknąć kary. Należy złożyć tzw. czynny żal, czyli pewnego rodzaju usprawiedliwienie spóźnienia. Kodeks karny skarbowy informuje, że karze nie podlegają ci, którzy poinformują organ skarbowy o zaniedbaniu obowiązku podatkowego. Najlepiej nie spóźniać się już z tym wyjaśnieniem – największe szanse na sukces są wtedy, gdy urząd skarbowy nie zorientował się jeszcze, że brakuje mu właśnie tego zeznania podatkowego.

Po złożeniu czynnego żalu w rozliczeniu PIT 2012, urząd skarbowy wyznaczy termin, do którego trzeba zapłacić zaległy podatek. Wielu podatników wybiera odwrotną kolejność: najpierw płacą podatek, a potem składają czynny żal. To też jest dobra metoda – najważniejsze jest złożenie czynnego żalu, bo taka sytuacja z niego nie zwalnia.

Czynny żal będzie nieskuteczny w PIT 2012, jeśli spóźnialski podatnik złoży go, gdy organ ścigania zorientował się, że doszło do uchybienia i zaczął już postępowanie w tej sprawie. Naturalnie takie usprawiedliwienie nie pomoże też ewidentnym przestępcom skarbowym, ale to już jest zupełnie inna bajka podatkowa.

Morał jednak z tego taki, że nie warto ryzykować i przeciągać rozliczenia do ostatniej chwili. PIT można rozliczyć błyskawicznie i wysłać go przez Internet kilka chwil po uzupełnieniu, więc spóźnienia można wyeliminować. Bardzo ważne jest to, że nawet w przypadku spóźnionego PIT-11 (informacji od pracodawcy) podatnik musi się rozliczyć w terminie, bo kary grożą mu takie same.

Złóż czynny żal! Reviewed by on 28 sierpnia 2018 .

Gdyby jednak w PIT 2012 z jakiegoś powodu przydarzyło się opóźnienie, należy pamiętać, że można uniknąć kary. Należy złożyć tzw. czynny żal, czyli pewnego rodzaju usprawiedliwienie spóźnienia. Kodeks karny skarbowy informuje, że karze nie podlegają ci, którzy poinformują organ skarbowy o zaniedbaniu obowiązku podatkowego. Najlepiej nie spóźniać się już z tym wyjaśnieniem – największe szanse

ABOUT AUTHOR /